Skip to main content

Badanie nasienia w klinice. Skąd dyskomfort?

By 7 grudnia, 201723 października, 2023płodność, test nasienia
badanie nasienia w klinice

Niepłodność dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Jeżeli starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, warto poddać się specjalne badanie nasienia w klinice, by wykluczyć lub potwierdzić diagnozę. Tylko dlaczego tak często wiąże się to  z uczuciem dyskomfortu?

Poczucie własnej wartości

Konstrukcja psychiczna człowieka stara się wypierać niewygodne fakty, uciekać przed problemem w myśl zasady „czego nie widać, tego nie ma”. Z tej też przyczyny już samo przyznanie się do problemu może wiązać się z nieprzyjemnym uczuciem, poczuciem niższości lub dyskomfortem właśnie. Co jest niezwykle ważne to pewność siebie. Nie każda wizyta w klinice z tego powodu musi wiązać się z bezpłodnością.

Aura miejsca

Przychodnie są często miejscami wyposażonymi w dobre rozwiązania, jednak w takiej sytuacji, jak na przykład badanie nasienia w klinice, mężczyzna może czuć się nieco skrępowany. Oddawanie nasienia jest czynnością bardzo intymną, a dyskomfort jaki czujemy wiąże się także z oczekiwaniem oraz tym, że ktoś doskonale wie, co my w tej chwili robimy.

badanie nasienia w klinice

Niewiedza

I wreszcie chyba najistotniejsza kwestia – niewiedza. Człowiek boi się tego co nieznane i inne. Nie wiedząc co nas czeka zaczynamy się stresować i czujemy się niekomfortowo. Często wystarczy dobrze wczytać się jak wygląda takie badanie, aby uspokoić swoje skołatane nerwy. Wiele klinik dba o prawdziwy komfort i jakość usług oferowanych pacjentowi. W wielu przypadkach wraz z mężczyzną do specjalnego pokoju może przejść partnerka, przy czym uzyskanie spermy jest możliwe nawet podczas stosunku płciowego, przy użyciu specjalnie przygotowanej do tego prezerwatywy. W przypadku testu płodności dla mężczyzn, używa się zaś specjalnego kubeczka.

Nieznane i niekomfortowe sytuacje powodują u nas stres i chęć ucieczki. Dlatego też właśnie klinika badania niepłodności może je wywoływać, ale należy pamiętać o pewności siebie, o celu, z jakim przychodzimy oraz o tym, że nasz niepokój w niczym nam nie pomoże. Zanim przeprowadzi się badanie nasienia w klinice, warto zastanowić się także oczywiście nad badaniem nasienia w domu.